Brahma sliepky sú dvojúčelové, na mäso a aj na vajcia,sú tiež známe svojou kráľovskou postavou, obrovskou veľkosťou, pernatými nohami a pokojnou povahou.


Rovnako ako ostatné kmeňové plemená Brahma Splash rastie pomalšie ako dnešné moderné hybridné brojlery, ale zato majú lahodné, pevné mäso a sliepky kladú úctyhodný počet veľkých hnedých vajec. Ide tiež o ideálne sliepky, ktoré popísal Medzinárodný Brahma Club ako "priateľské k deťom"..

Kuriatko Brahma Splesh
Mesačné kura Brahmy Splash
Aj keď existuje veľa teórií, presný pôvod Brahmy je neistý.Podľa American Livestock Breeds Conservancy sa predpokladá, že bola vyšlachtená v Amerike z veľkých sliepok dovážaných z Číny cez Šanghaj s prídavkom malajskej krvi, odtiaľ má Brahma malý hrachový hrebeň a v menšej miere aj kurčatá Chittigong z Indie. Plemeno Brahma bolo pôvodne známe mnohými názvami, najmä Brahma Pootra, ktorá bola okolo roku 1850 skrátená na Brahmu. Kuracie plemena Cochins a Brahma spôsobili ošiaľ, ktorý sa udial v roku 1850 v Amerike a Anglicku známy ako "slepačia horúčka", alebo posadnutosť pre hydinu, najmä kurčatá. V roku 1852 predstavil hydinár George Burnham deväť z jeho najlepších kurčiat Brahmy kráľovnej Viktórii z Anglicka, ktorá bola zanieteným chovateľom hydiny. Podľa ALBC táto udalosť spôsobila že ceny sliepok Brahma, sa posunuli cez noc z 12 dolárov až 15 dolárov za pár na 100 až 150 dolárov za pár . (To sa rovná 2,860 dolárov až 4,300 dolárov za pár podľa dnešných štandardov, vypočítané pomocou dnešného indexu spotrebiteľských cien).
Brahma kurčatá boli považované za najdôležitejšie americké mäsové plemeno od polovice 50. rokov minulého storočia, keďže v tridsiatych rokov minulého storočia, sa industrializáciou americké kurčatá stali zastaraným plemenom.Bola produkcia Brahmy dostatočne obnovená, aby sa mohla považovať za neobvyklé, ale nie ohrozené plemeno.
Brahmy sú vynikajúce sliepky aj vo voľnom výbehu,nemajú tendenciu sa pohybovať tak ďaleko, ako iné plemená. Vzhľadom k tomu, že ich nohavicové perie zachytávajú blato a ľad, najlepšie sa im darí na suchých, dobre odvodnených pôdach. Tiež sú vhodné na držanie v kurínoch pretože nemôžu ľahko preletieť cez ploty. Ich hojné, úzke perie s množstvom spodných častí, spolu s malým hrebeňom, spôsobujú,že pôsobia veľmi chladno a tvrdé. Sú vynikajúce zimné nosnice veľkých, stredne hnedých vajec, v priemere tri alebo štyri vajcia týždenne. Slepice sú zádumčivé a dobré matky, ale kvôli svojej veľkosti je v prvých dňoch po liahnutí nebezpečenstvo pošliapania kurčiat. Brahma sliepky patria medzi najposvätnejšie kuracie plemenamá a sú skvelé domáce zvieratá.
Sliepky Brahma sú v asijskej triede a získali meno z Indie, hoci toto plemeno bolo skutočne vytvorené v Amerike. V Indii boli skrížené Malay a Cochin, čím sa vytvorili veľké vtáky a potom boli dovezené do Šanghaja v Číne a dali im meno Shanghais. Potom boli skrížené s Grey Chittagongs z Indie, ktoré produkovali hrachový nízky hrebeň, ktorý vidíme dnes u Brahmy. Takže v prvých dňoch zdokonaľovania bolo kurča Brahma nazývané rôznymi názvami: Chittagongs, Gray Shanghais a Brahma Pootras to sú najbežnejšie názvy. Brahmanky potom prišli do Veľkej Británie okolo roku 1840-1850. Prvá kniha hydiny vyšla v roku 1856 a do nej bolo zahrnuté aj Brahmasské kurča.Od kráľovnej Viktórii dostal jej malí kŕdeľ meno a bolo skrátené z Brahmas na Brahmy. Väčšina vývoja Brahmy ako plemena sa v rokoch 1850 až 1890 pripísala Spojeným štátom. Pôvodná rodičovská proporcia bola vylepšená do toho, čo teraz poznáme ako svetlé a tmavé odrody. Rozmanitosť Buff sa objavila neskôr.Brahma sa prvýkrát použila ako úžitková hydina na ich konzumovateľnosť a pokračujúce pokladanie vajec a aj odolnosť, dokonca aj v zimných mesiacoch. Veľké vtáctvo Brahma bolo prijaté do štandardu dokonalosti APA v roku 1874. Zahŕňali sa len odrody Svetlé a Tmavé.Buffs boli prijate v roku 1924.American brahma club.
  • Každý vták, ktorý je pre vek a pohlavie nadmerne nad alebo pod váhu.
  • Nepárna farba očí.
  • Hrebeň,vyložený pod horizontálnou rovinou lebky alebo obrátený vzadu.
  • Posunuté alebo klesajúce krídlo.
  • edostatok peria na stredných prstoch.
  • Nedostatok laloka.
  • Nedostatočné výrazné obočie.
  • Neprítomnosť zárezu na zadnej strane hlavy.
  • Vlasy na tvári.
  • Chýbajúce nechty.
Brahma Splash celá rodinka

Kvočka Splash Brahma toho času na materskéj...

Splash Brahma kohut a sliepka

Rodinka Splash Brahma.Starajú sa obaja rodičia.