Či už ide o mláďatá z liahní alebo sa vyliahli vo vašom kŕdle, prinášajú vzrušujúci prísľub nových členov kŕdľa, nové lekcie a nepopierateľný pôžitok.Pre tých z nás, ktorí privítali nové kurčatá,.... ako im môžeme dať dobrý štart?Predtým ako prídu: Prichystajte si odchovňu.Nastavte si odchovňu asi 48 hodín predtým, než vaše kurčatá dorazia. To Vám umožňuje čas na prípravu a nastavenie zariadenia (vlhkosť a teplota).

teplota odchovu

Zariadenie pre prvý deň zahŕňa:

Odchovňa: Odchovňa je prvým domovom nových mláďat. Uistite sa, že je pohodlná, teplá a bez prievanu s minimálne 3 až 4 štvorcovými stopamy (asi 1 m2) na kuriatko. Oblasť by mala byť kruhová a rozšíriteľná.

Tepelné svietidlo: Zaveste žiarovku v strede odchovne pre ideálne teplo kuriatok. Zaveste žiarovku približne 20 centimetrov nad vrhom, pričom medzi lampou a stenami je cca.60-90 cm. Teplota pod tepelnou žiarovkou alebo komfortnou zónou by mala byť 35 stupňov Celzia a dostatočný priestor pre kurčatá by mal byť k dispozícii ,aj aby sa dostali von spod ohrievača, ak je tam príliš horúco. Po týždni postupne znížte teplo o 2 stupne Celzia. Takto postupujte každý týždeň, až dosiahnete minimálne 13 stupňov.

Podstielka: Pridajte absorpčnú drevenú hoblinovú podstielku na podlahu odchovňe. Urobte podstielku 5 až 6 cm hrubú, aby sa oblasť udržala v suchu a bez zápachu. Odstráňujte mokrú podstielku denne, najmä okolo napájačiek. Nepoužívajte cédrové hobliny alebo iné druhy hoblín, ktoré majú silný zápach, pretože zápach by mohol ovplyvniť dlhodobé zdravie vtáka..

Svetlo: Poskytnite kuriatkám 18 - 22 hodín svetla počas prvého týždňa. Potom znížte svetlo na 16 hodín počas vegetačného obdobia alebo na množstvo svetla, ktoré dostanú po dosiahnutí vo veku 20 týždňov. Požadovaná intenzita svetla by bola poskytnutá žiarovkou s výkonom 40 wattov na každych 100 štvorcový stôp (3 x 3 m ).

Krmítka: Ideálne je na 4 lineárne palce priestoru (6-10 cm) krmitka pre každého vtáka. Čisté krabice na vajcia plnené krmivom sú napríklad výborné a ľahko prístupné krmítka pre mladé kurčatá.

Voda: Na každých 25 kuriatok naplňte dve napájačky s vodou o teplote miestnosti a umiestnite ich do odchovne. Ak chcete pomôcť udržiavať vodu pri izbovej teplote, umiestnite vodu do odchovne, mimo komfortnej zóny (neumiestňujte pod tepelnú lampu), 24 hodín pred príchodom kurčiat.

Vložte kurčatá k vode:

Akonáhle prídu kurčatá, vložte ich do odchovne. Voda by mala byť k dispozícii pri izbovej teplote, ale počkajte niekoľko hodín, kým im dáte krmivo.To dáva kurčatám pár hodín čas piť a rehydratovať sa predtým, ako začnú jesť. Čerstvá a kvalitná voda je nevyhnutná pre zdravé kurčatá. Ponorte zobáky niekoľkých mláďat do vody, aby ju pomohli nájsť. Tieto kurčatá potom vyučujú zvyšok skupiny na pitie. Monitorujte skupinu, aby ste zabezpečili, že všetky kurčatá budú piť vodu počas prvých pár hodín.

Naučte ich, aby jedli

teplota odchovne infografic

Na obrázku náš tip na to, ako zistiť, či majú mláďatá príliš horúco, príliš chladno alebo su správne v odchovni. Potom, čo kurčatá mali možnosť rehydratovať sa, poskytnite im živiny, ktoré potrebujú, prostredníctvom kompletného štartovacieho krmiva.Napr.K1,BR1.Poskytnite krmivo s najmenej 18% bielkovínami, ktoré pomôžu podporiť dodatočnú energiu potrebnú na skorý rast. Krmivo by malo zahŕňať aj aminokyseliny pre vývoj kurčiat; prebiotiká, probiotiká a kvasnice pre imunitné zdravie; a vitamíny a minerály na podporu zdravia kostí.(napr.acidomid,amivit,karnivit)

Najprv učíte kuriatko jesť tým, že kŕmite na čistých vaječných obaloch, plytkých miskách alebo na jednoduché štvorce papiera. V deň 2 pridajte do odchovne správne krmitka. Keď sa kurčatá naučili jesť z krmitiek, odstráňte papiere, misky alebo vaječné obaly.

Prispôsobte krmívo vývoju

Na udržanie čerstvého krmiva: vyprázdnite, vyčistite a naplňte vodu a krmitká denne. Tiež zvyšujte dávku krmív a vody napájačiek tak, aby boli rovnovážne s vývojom vtákov,hlavne keď rastú mláďatá.Vo veku 18 týždňov prispôsobte poskytnuté krmiva tak, aby zodpovedali vývinovým potrebám sliepok.