Ak ste doteraz váhali v ochutnávaní, presvedčíme vás, že toto minivajíčko by si malo nájsť miesto vo vašom jedálničku aspoň pri sviatočných príležitostiach. Okrem toho, že môžete prekvapiť svojich hostí, napríklat so šalátom ozdobeným malinkými prepeličími vajíčkami, môžete ich tiež ohúriť informáciami o sile, ktorá sa vo vajíčku skrýva.

Prepeličie vajcia

Ako už názov naznačuje - japonské prepelice boli vyšľachtené v Japonsku z bežných poľných prepelíc, ktoré boli práve svojou znáškou vajec zaujímavým lákadlom. Okrem vajec majú prepelice aj lahodné mäso. Ide o malé vtáčatko, ktoré v dospelosti dosahuje hmotnosť len okolo 200 gramov, za svoj život však dokáže zniesť až okolo 300 kusov vajec. Toto drobné stvorenie je dokonca nenáročné na chov a nevyžaduje si veľa priestoru. Znáška vajec súvisí s tým, ako sa prepelice cítia, takže ak sú chované správne, odmenia sa chovateľovi denne. Naopak, ak im niečo chýba, dokážu sa medzi sebou aj pobiť. Vtedy je nutné nezhody riešiť. Prepeličky nevynikajú v lietaní, práve naopak, ak sa o to pokúšajú, ide o vysoké skoky a nešťastné pády. Preto je pri chove všetko prispôsobené ich potrebám - speciálne klietky alebo príbytky vysypané pieskom sú to, čo prepeličkám prinesie komfort, ktorý potrebujú. Dôraz na čerstvú vodu a kvalitné krmivo, ktoré môže chovateľ doplniť aj o zeleninové a chlebové zvyšky z kuchyne spolu s dostatkom denného svetla je presne to, po čom prepelice túžia.

V chove sú väčšinou len sliepočky. Kohútika pre kvalitnú znášku nepotrebujú. Ten je dôležitý iba v prípade, že chce chovateľ pokračovať v chove samostatne a vychová si následníčky do ďalšieho roka. Prepelice sú však náročné na odchov - nesedia totiž na vajíčkach a tak je nutné tomuto faktu podriadiť v prípade záujmu aj chov. Treba si zabezpečiť liaheň a doslova "vypiplať" ďalšiu generáciu prepelíc. Je to možné, ale náročné. Väčšinou sa po roku obnovuje chov dokúpením mladých prepelíc od veľkochovateľov. Po roku totiž nosnice začnú znášať menej vajec, neskôr sa znáška môže úplne zastaviť.

Cenné vlastnosti prepeličích vajec sú známe už viac ako tritisíc rokov. Odvtedy už účinky týchto vajec skúmali aj vedci, prepelice sa dokonca môžu chváliť aj tým, že boli v kozme, pretože aj strava kozmonautov je pre cenné hodnoty prepeličích vajec tvorená touto zložkou.

Prepeličie vajíčka sa vyznačujú vysokou nutričnou hodnotou 1700 až 1800 J, čo je viac než polovica energie slepačieho vajca, ktoré je štyrikrát väčšie. Hladina vitamínov A, D, E, B1, B2, B12 a stopových prvkov horčíka, fosforu, medi, vápnika a železa je pritom výrazne vyššia. Obsahujú päťkrát viac fosforu, sedemkrát viac železa, šesťkrát viac vitamínu B1 a pätnásťkrát viac vitamínu B12 ako slepačie vajíčka. Prepeličie vajcia ďalej obsahujú vysoko hodnotné bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, lecitín, sacharidy a ďalšie specifické biologicky účinné látky, ktoré priaznivo pôsobia pri liečení kardiovaskulárnych chorôb, ekzémov, cukrovky, astmy, porúch zažívacieho traktu a výrazne posilňujú imunitu organizmu. Vajíčka majú aj minimálny obsah cholesterolu. Vajcia od japonských prepelíc sú výborným doplnkom stravy pre športovcov, deti, seniorov, tehotné ženy a urýchľujú rekonvalescenciu pri celkovej vyčerpanosti organizmu. V kozmetickom priemysle sa používajú do kvalitnejších krémov, na omladenie pleti a odstránenie vrások. Účinné sú aj pri liečbe lámania vlasov a nechtov. Čo je dôležité prepeličie vajíčka sú nielen zdravšie, ale aj chutnejšie ako slepačie. Minimálna trvanlivosť vajíčok je pri dobrom uskladnení až 60 dní.